Welcome to sites that are dedicated to security and energy independence!

Motto:

Protect yourself. Protect your closest. Protect the values and tangible and intangible assets that we have built up by our own efforts.

To be independent. To be ready. To be determined. Doing the right things for the future of our children, grandchildren and great-grandchildren...

Everyone has ever solved, solves, or will deal with matters surrounding the security of himself, his family, his property. We too were in a similar situation years ago, and because necessity has become a hobby, and things around the vaults, burglary and fire protection systems and photovoltaics are having fun, this site has emerged ...

These pages will surely be of interest to gun owners, hunters and all those who want to keep them under control and remote property values and prevent the threat unwelcomed visit, fire, technical defect.

We Honor "Our Customer - Our Master!" and "Satisfied Customer = Returning Customer". Confidence binds!

 

English pages are still under construction. Thank's for patience :-)

SAFES

143 items

It could be said - why have safe at home or in the company...? Ordinary people do not often ask this question. But is it really so?

Dnes jsou lidé v našich končinách bohatí, aniž si to možná zcela uvědomují. A přijít o věci cenné (finanční hotovost, snubní prstýnky, zlatý řetízek po prarodičích, důležitá data na nosičích, pracovní nebo firemní know-how, cestovní pasy a jiné doklady) nebo o věci, které musí být ze zákona zabezpečené (zbraně a střelivo, jedy a další farmaceutické látky) s sebou přináší nejen šok, deziluzi a ztrátu (v tom lepším případě), ale i problémy se zákonem...

A proto - trezor ANO!  Ale vybírat ho s rozmyslem do budoucna. Jestliže nyní trezor s malou rezervou objemu (a též bezpečnostní třídy) pocitově stačí, uvidíte, jak rychle ho za pár měsíců zaplníte :-)  Takže - vybírat s rozvahou...

V naší nabídce najdete trezory a sejfy od dvou českých a jednoho slovensko-českého výrobce: WICO, T-SAFE a SAFEtronics®. Každý z těchto tří výrobců razí svou vlastní konstrukční filosofii, která vychází z poznatků, jakým způsobem je trezor pachatelem (ne)napadnutelný, jaké jsou poslední trendy v konstrukci trezorů, roli zde hraje i zpětná vazba od autorizované zkušebny TREZOR TEST s.r.o. Konstrukce trezoru/sejfu záleží též na technologických možnostech výrobce (CNC tváření plechů, laserové řezání, svařování atd.). Bez ohledu na výše zmíněné skutečnosti je ale každý výrobek testován a zařazen do příslušné bezpečnostní třídy. Tato certifikace pro příslušný typ trezoru (typovou řadu) platí zpravidla 5 let, poté výrobce musí žádat o recertifikaci.

Volba typu trezoru (výrobce) je tedy čistě individuální záležitostí, mnohdy hraje roli estetické hledisko, detaily vnitřního uspořádání, pocit bytelnosti výrobku atd.

Producer:

View:

Autumn sale...

Amerisolar 285Wp in action sale discount 20%. Price 121 € incl. VAT/ 1 pc. On stock last 3 pallets = 90 pcs panels (26.6 kWp installed power). Valid until stocks last. Check the remaining number in stock by phone or mail.

New in assortment-safes and weapon cabinets in I.security class from WICO company

New in assortment-safes and weapon cabinets in I.security class from WICO company

Newly included weapon cabinets JV6/JV6 kombi and safes JV1, JV2, JV3, JV4 and JV5 are certified in I. security class !

 

Intrusion control panel-the basis of safety!

Intrusion control panel-the basis of safety!

Action is valid from 1.11. to 30.11.2019.

This month are control panels Risco RM432PK, RM432PKP in 10% discount!

 

Poll

Which variant of the vault interior lighting do you prefer?

Login

This website uses cookies. More info